VAJA: Železniška nesreča Penk 2016

V soboto, 15.10.2016 je v Skornem pri Šoštanju, v soteski Penk, potekala velika gasilsko reševalna vaja GZ Šaleške Doline. Vaja je bila izvedena z namenom, da se preveri operativno delovanje in sodelovanje sil za zaščito, reševanje in pomoč pri gašenju in reševanju ob množični nesreči. Vaja je bila izvedena na podlagi predpostavke, da je prišlo do trka vlaka in podrtega drevesa, pri čemer je zaradi posledic trka vlak iztiril, pri tem se je vnel tudi bližnji gozd, drevo pa je ukleščilo gozdnega delavca. Posledica trka je množična nesreča, saj je bilo na vlaku preko 30 potnikov, ter večji požar v naravi, s posebnim poudarkom na težje dostopni lokaciji.

V vaji, ki jo je vodil Občinski gasilski poveljnik Občine Šoštanj, tov. Boris Goličnik, je sodelovalo preko 300 udeležencev, s kar 46 vozili in sicer: vsa gasilska društva GZ Šaleške Doline, reševalne ekipe NMP ZD Velenje, ekipa bolničarjev Gorenje Group, štab CZ Občine Šoštanj, PP Velenje, Slovenske železnice, aktivirana in uporabljena je bila prikolica za množične nesreče (PGE Celje), mobilni repetitor (GZ Žalec), osemkolesnik, uporaben tako na kopnem kot v vodi, ki je v lasti PGE Celje, celotno vajo pa je bilo možno spremljati preko drona tudi iz zraka, za kar je poskrbelo podjetje Onedrone d.o.o.

Ker je bila vaja napovedana, si je vajo ogledalo veliko število gledalcev in visokih gostov, med njimi tudi:

• Andreja Katič, ministrica za obrambo RS,

• Darko BUT, generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje,

• Janko Žuntar, predsednik sveta SAŠA regije in član predsedstva GZ Slovenije,

• Franc Rančigaj, poveljnik sveta SAŠA regije in član poveljstva GZ Slovenije,

• Darko Menih, župan Občine Šoštanj,

• Bojan Kontič, župan Mestne občine Velenje.

IMG_0905 IMG_0925 IMG_0961 IMG_1034 IMG_1058 IMG_1086 IMG_1290

Avtor: A.R.